Sbohem, Česká televize? Vari nie!

Autor: Martin Droppa | 13.4.2017 o 11:11 | Karma článku: 13,20 | Prečítané:  6925x

• Je to zlý nápad, prichádzajúci takmer v predvečer stého výročia vzniku spoločného štátu Čechov a Slovákov. Slovenská súkromná televízia TV JOJ žiada, aby na Slovensku bolo vypnuté vysielanie verejnoprávnej Českej televízie. •

Nie som odborník na právo, ekonomiku, ani na ekonomické právo, nie som odborníkom ani na televíznu problematiku z pohľadu medzinárodného práva. To všetko ale neznamená, že sa jednoducho nemôžem zastať verejnoprávnej Českej televízie. Musím a chcem sa jej zastať ako obyčajný slovenský televízny divák a občan, ktorý má rád tv-kvalitu a tv-pestrosť.

Prvý z dôvodov, pre ktorý sa chcem a musím zastať Českej televízie a toho, aby jej programy boli tak ako doteraz šírené na Slovensku, je dôvod jazykový. Ide mi o to, aby bola na Slovensku naďalej pretrvávajúca možnosť počúvať spisovnú a kultivovanú češtinu. Samostatná Slovenská republika má neuveriteľných 24 rokov (ach, ako ten čas letí...) a mnohým z nás sa môže zdať, že sme sa od Čechov a Českej republiky hlavne kultúrne oddialili, vzdialili či dokonca odtrhli. Naše deti a aj mladí ľudia stále viac nerozumejú jazyku českému ani len v jeho jednoduchšej ústnej interpretácii, o písomnej nevraviac. Potvrdzuje mi to aj nie ojedinelá skúsenosť, že tak ako u nás na Slovensku, tak aj v Českej republike ponúkajú svoje služby prekladatelia z češtiny do slovenčiny a naopak. Pre mňa, narodeného "v dávnom" Československu," by mohli byť vyššie uvedené konštatácie dôvodom k čudovaniu sa, ale nie je to tak. Uvedomujem si, že viac ako 24-ročná história dvoch samostatných štátov, ktoré kedysi tvorili štát spoločný, sa logicky musela odraziť aj na nedobrej vzdelanostnej úrovni v oblasti ovládania češtiny u Slovákov a slovenčiny u Čechov - myslím tým hlavne mladých ľudí, narodených po roku 1990, prípadne po roku 1993. Ak teda majú Slováci po toľkých rokoch prísť o programy vysielané v češtine českou verejnoprávnou Českou televíziou, domnievam sa, že z pohľadu jazykového to Slovákom neprospeje a o niekoľko rokov (desať, dvadsať...?) sa pre väčšinu Slovákov stane čeština plnohodnotným cudzím jazykom. A to napriek tomu, že čeština a slovenčina sú si veľmi podobné a v mnohom i zhodné.

Druhý z dôvodov, prečo som za zachovanie vysielania kanálov verejnoprávnej Českej televízie na Slovensku je dôvod bohatej pestrosti a kvality českých televíznych programov Českej televízie. Viem, je to len môj subjektívny názor, ale vari s ním nájdem v diskusii dosť "spojencov." Keď už všetky programy rôznych televízií so svojou aktuálnou ponukou u mňa "zlyhávajú," Česká televízia mi vie vždy ponúknuť niečo pútavé, zaujímavé a napokon aj poučné či priam edukatívne. Priznám sa, rád pozerávam programy ako na ČT 1, tak aj na ČT 2; spomeniem aspoň niektoré: súťaž AZ kvíz, zábavnú vedomostnú súťaž Kde domov můj, cestovateľský seriál Cestománie, seriál o českých osobnostiach GEN od Fera Feniča, investigatívny program Černé ovce, seriál Postřehy odjinud alebo diskusné relácie Máte slovo s Michaelou Jílkovou či seriál o pamiatkach v Českej republike Národní klenoty. Tých seriálov je, samozrejme, viac - vymenoval som len ti, ktoré mi náhle prišli na um. Mohol by som ale medzi ne zaradiť veľa ďalších, týkajúcich sa napríklad histórie druhej svetovej vojny alebo prírody a jej zaujímavostí. Samostatnú kapitolu v mojej obľúbenosti Českej televíze tvorí aspoň zábavná relácia Všechnopárty s Karlem Šípem. A potom sú tu filmy, filmové seriály - predovšetkým tie z produkcie alebo z ko-produkcie Českej televíze. Za všetky spomeniem aspoň dva: mysteriózny krimiseriál Labyrint (Česká televízia už vysiela jeho druhú sériu) a starší seriál Zdivočelá země. K tomu by som celkom pokojne mohol priradiť seriál České století. Už som síce dávno dospelý, ale musím spomenúť aspoň dve relácie Českej televízie pre najmenších: klasický Večerníček a ranný program Kouzelná školka. Ich čaro je nenahraditeľné, hlavne nie produkciou rôznych "rozprávok" zo zámoria. A ako dospelý človek si veľmi rád pozriem české spravodajské a reportážne programy. V súvislosti s ponukou Českej televízie mi výzva slovenskej súkromnej TV JOJ pripadá veľmi smiešna. Myslím si, že neexistuje program v ponuke TV JOJ, ktorý by ma natoľko zaujal, aby som prepol práve na túto súkromnú stanicu. Teraz nastáva "čas na moju malú konšpiračnú teóriu:" Čo ak je to všetko tak, že slovenskej súkromnej TV JOJ klesá sledovanosť (= záujem divákov o jej programy) a preto sa snaží "odstaviť" najsilnejšieho zahraničného konkurenta, ktorý vysiela v jazyku slovenčine tak blízkom? Neviem, ale možno to tak je.

Resumé: Myslím si, že ak by mal slovenský divák prísť o vysielania kanálov Českej televízie, bola by to nenahraditeľná škoda, ktorej dôsledky by sa prejavili skôr alebo neskôr. Napríklad v ďalšom prehlbovaní kultúrnej a vzdelanostnej priepasti medzi obyvateľmi ako Slovenskej republiky, tak aj Českej republiky. Či chceme alebo nechceme, musíme si priznať, že za takmer sto rokov existencie spoločného štátu Čechov a Slovákov je medzi nami viac pút a väzieb ako by sme si mysleli a ako si pripúšťame. Dokonca ani skoro štvrťstoročná existencia samostatnej Českej republiky a samostatnej Slovenskej republiky na tom nič ne(z)mení. Možnosť voľby pozerať na Slovensku verejnoprávnu Českú televíziu (a v Českej republike našu verejnoprávnu RTVS) by mala byť jednoznačne zachovaná. Dianie a život v Českej republike nás, Slovákov, vždy zaujímal a bude zaujímať - tak prečo by nám niekto mal možnosť sledovať toto dianie, tento život u susedov, upierať? Preto verím, že nerozumní dostanú rozum a nad púhym kalkulom zvíťazí logická úvaha a cit pre to, čo nás, Slovákov, s Čechmi spája. Nech je to aj vysielanie Českej televízie na Slovensku v predvečer vzniku nášho spoločného štátu.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Autorská strana Zuzany Kepplovej

Aj s tromi traktormi sa dá obsadiť Bratislava

Načo farmárom hovoriť, že zákony sú, keď ich efekt necítia.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Toto už neprejde ani Kočnerovi

Kočner nie je nič iné ako historická anomália, relikt mafiánskych deväťdesiatych rokov.


Už ste čítali?