Vera Lynn oslávila sté narodeniny

Autor: Martin Droppa | 23.3.2017 o 17:45 | Karma článku: 5,05 | Prečítané:  551x

Je tu niekto, kto si pamätá na Veru Lynn? / Spomínate si, ako vravela / že by sme sa opäť mohli stretnúť / jedného krásneho slnečného dňa? / Vera! Vera! / Čo sa s tebou stalo? / Je tu vari ešte niekto / kto cíti to čo cítim ja?

Slová v perexe pravdepodobne mnohým nič nehovoria. Ak ale napíšem, že v anglickom pôvodnom znení je ich autorom Roger Waters a tvoria text kratučkej skladby Vera, ktorá vyšla na konceptuálnom dvojalbume skupiny Pink Floyd The Wall (1979), určite si mnohí spomenú. Málokto asi vie, že skutočná Dame Vera Margaret Lynn v pondelok 20. marca tohto roku oslávila krásne sté narodeniny. A to určite stojí za zmienku aspoň na blogu.

Dame Vera Lynn už, pochopiteľne, nespieva, ale jej staršie nahrávky stále vychádzajú aj vo forme rôznych výberových albumov. Je prekvapujúce, že v roku 2009 sa jej "výberovka" We'll Meet Again: The Very Best Of Vera Lynn dlho držala na prvom mieste v britskej hitparáde a v predaji albumov. Dokonca v tom porazila aj Sira Paula McCartneyho. Úspech dosiahla aj v roku 2014 s albumom National Treasure - Ultimate Collection. Uvidíme, aké umiestnenia predovšetkým v britských hitparádach a v predaji dosiahne jej najnovšia kompilácia, vychádzajúca k jubilejným 100. narodeninám umelkyne, nazvaná prozaicky Vera Lynn 100.

Dame Vera Lynn počas svojej aktívnej kariéry dosiahla mnohé úspechy ako vo Veľkej Británii, tak aj v Spojených štátoch amerických. Najznámejšie je ale jej pôsobenie na umeleckej scéne počas II. svetovej vojny. Dame Vera Lynn spievala pre britskyćh a amerických vojakov nielen prostredníctvom rádiových vĺn, ale aj priamo - počas jej mnohých turné priamo na bojiská v západnej Európe, v Egypte alebo v Indii a v džungliach Barmy. Vojnoví veteráni aj vyše sedemdesiat rokov od skončenia vojny na tie vystúpenia spomínajú so slzami v očiach ako na niečo, čo im priblížilo domovy a súčasne ich vzpružilo na mysliach, zasiahnutých útrapami bojov, odriekaním a neustálym nebezpečenstvom všadeprítomnej smrti.

Krásny, jemný a súčasne výrazný a sýty hlas Dame Very Lynn znel z pódií, z rozhlasových a neskôr aj z televíznych vystúpení ešte dlho po vojne. Sir Paul McCartney s pretrvávajúcou úctou spomína, ako sa spolu s ostatnými členmi skupiny The Beatles v polovici šesťdesiatych rokov so speváčkou stretli a aký hlboký dojem na nich stretnutie zanechalo.

Dame Vera Lynn, ktorá sa dlhé roky venovala charitatívnej práci v prospech vojnových veteránov, postihnutých detí a aj žien s rakovinou prsníkov, bola v roku 2000 menovaná titulom Britka, ktorá najlepšie vystihuje ducha XX. storočia. Okrem mnohých britských aj zahraničných vyznamenaní je Dame Vera Lynn držiteľkou aj Rádu Britského Impéria - čo naznačuje titul Dame pred jej menom.

Zo širokej kolekcie piesní, ktoré Dame Vera Lynn naspievala, vybral som aspoň štyri, patriace medzi umelkynine najznámejšie. Prajem všetkým príjemné počúvanie.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Slováci prehrali s USA aj druhýkrát a na olympiáde končia

Slovenskí hokejisti dostali päť gólov.

DOMOV

Dobré ráno: Česká ČSSD? Fico im rozprával o bordeli a prostitútkach

Českí sociálni demokrati zmenili šéfa.

KOMENTÁRE

Prepáčte, ploty ani zverochody nebudú, počkať musia aj výtlky

Málo sa sťažujú zdravotníci a hasiči, ktorí ten bodrel musia chodiť odpratávať?


Už ste čítali?