Matovičova vdova, Kotlebovo znásilnenie

Autor: Martin Droppa | 16.2.2017 o 15:51 | Karma článku: 4,02 | Prečítané:  930x

Lož sa dávno stala štandardnou pracovnou metódou niektorých politikov. Vedeli by o tom rozprávať nielen ríšsky minister pre ľudovú osvetu a propagandu Joseph Goebbels alebo Stalinov minister Vjačeslav Michajlovič Molotov.

Vedeli by o tom rozprávať aj naši poprední komunistickí pohlavári, ktorí nám napríklad aspoň niekoľko dní úspešne zatajovali haváriu černobyľského jadrového reaktora alebo dlhé roky kryli informácie o reálnych mierach znečistenia ovzdušia v našej peknej socialistickej československej vlasti. Zatĺkanie právd a povyšovanie lží nad pravdy sa stalo akoby povinnou výbavou nielen vrcholových, špičkových politikov - napokon nielen u nás, ale aj inde vo svete.

*  *  *     *  *  *     *  *  *

Poďme ale do aktuálnej slovenskej politickej súčasnosti. Poslanec - politik Igor Matovič pred niekoľkými dňami počas vystúpenia v Národnej rade Slovenskej republiky na ilustráciu svojich slov vytiahol fotografiu starenky - chudobnej vdovy - ktorej sa podľa neho a podľa textu na fotografii aktuálne mala zvýšiť platba za elektrickú energiu o rovných 100 %. (Aká "nápadná suma," prečo nie o, napríklad, 69 % 93 %  alebo o symbolických 99 %? Nevedno, to vie len poslanec Matovič.) Netrvalo to dlho a premiér Robert Fico víťazoslávne prišiel s odhalením Matovičovho klamstva. Starenka na fotografii pochádzala z Moravy a zomrela v roku 2013, takže úpravy cien... pardón, zvyšovanie cien energií pre slovenských občanov sa jej, chvalabohu, netýka ani dotýkať nebude. Premiér Fico si, samozrejme, svoje víťazstvo primerane vychutnal, nezabudol zdôrazniť, že sa telefonicky ospravedlnil nielen rodine zosnulej, ale aj českému premiérovi Bohuslavovi Sobotkovi. Nuž, hotový medzinárodný škandál :-) Igorovi Matovičovi "spadla sánka," ale len na kratučkú chvíľu. Vyhovoril sa na nejakého nemenovaného grafika a na univerzálnu banku fotografií, odkiaľ mal grafik fotografiu získať a stiahnuť (bezplatne alebo za peniaze?). Potom nastal už len "klasický slovenský politický folklór," v duchu ktorého Igor Matovič odporúčal Robertovi Ficovi aby obtelefonoval slovenské domácnosti a vysvetľoval ľudu ako a prečo je to tak ako to je s platbami za energie. Myslím si, že vyhovárať sa na nejakého nemenovaného grafika nie je zo strany poslanca Matoviča správne. Myslím si aj to, a to je podstatné, že Igor Matovič a jeho sekretariát, asistenti, spolupracovníci mali dosť času a možností na to, aby si našli skutočného slovenského dôchodcu alebo dôchodkyňu, vdovu, vdovca, od ktorých by získali potrebný súhlas na fotografovanie a na následné použitie fotografie v národnej rade aj so skutočným príbehom fotografovanej osoby. Tak by som to spravil ja a to isté by som očakával od čestného poslanca národnej rady, politika, dokonca opozičného politika. To, že sa Robert Fico cíti(l) "na koni" - to mu v tomto prípade neberiem. Igorovi Matovičovi pri tom musím zazlievať to podstatné: zmarenie schôdze národnej rady o odvolávaní Roberta Fica - premiéra Vlády Slovenskej republiky. Stálo to zato, pán Matovič? Tento jednoduchý príbeh Igora Matoviča a jeho "stopercentnej chudobnej mŕtvej vdovy z Moravy" ma ale vedie k tomu, že sa nemôžem zbaviť pocitu, že poslanec Matovič ak nieže priamo klame, tak určite nehovorí (celú) pravdu. Spravil nesprávny krok, ktorý u mnohých občanov Slovenska pravdepodobne len zväčšil štrbinu či prasklinu v dôveryhodnosti k Igorovi Matovičovi. Ku cti Igora Matoviča slúži aspoň to, že sa rodine zosnulej vdovy z Moravy ospravedlnil. Bohužiaľ, za rečníckym pultom v národnej rade nestál jeho anonymný grafik, ale skutočný Igor Matovič.

*  *  *     *  *  *     *  *  *

Zatiaľ čo Igora Matoviča klamlivý príbeh so zosnulou vdovou z Moravy môžeme v podstate pokojne brať ako isté faux pas, oveľa horšie je to s najnovšími klamstvami zo strany kotlebovcov. Parlamentná strana Kotleba - Ľudová strana Naše Slovensko, ktorá má v Národnej rade Slovenskej republiky 14 poslaneckých kresiel, v utorok 14. februára zverejnila na svojej webstránke tlačovú správu Kriminalita asociálov vo vlakoch neustále narastá. ĽS Naše Slovensko ponúka polícii spoluprácu. V správe, ktorá je na webstránke stále prístupná (aj v čase publikovania tohto článku), sú zverejnené vyslovené lži o tom, ako, citujem, "V nedeľu (12. februára - pozn. autora) v medzinárodnom rýchliku pred stanicou Štúrovo skupina asociálov okradla cudzích štátnych príslušníkov (...) V pondelok (13. februára) prišlo v ďalšom medzinárodnom rýchliku (...) k skupinovému pokusu o znásilnenie 16-ročného dievčaťa."  V prvom prípade nešlo o žiadnu krádež, ale o to, že cestujúci si vo vlaku zabudli svoju batožinu. V druhom prípade išlo o to, že dievčina vo vlaku zaspala a zľakla po tom, čo ju ktosi náhle prebudil. Nešlo o žiadny pokus o znásilnenie, ale, ako sa neskôr vysvetlilo, išlo o pokus krádeže zo strany medzinárodnej organizovanej skupiny, okrádajúcej spiacich cestujúcich v medzinárodných rýchlikoch. Lži kotlebovcov jednoznačne vyvrátila naša polícia aj Železničná spoločnosť Slovensko a boli označené za obyčajný hoax.

Kotlebovcom (núti sa mi napísať že samozrejme) ani náhodou nenapadlo, aby svoju nepravdivú, lživú a vyvrátenú správu zo svojej stránky stiahli. Správa a informácie v nej si ďalej žijú svojím samostatným životom a dokonca sú asi nemalou skupinou nášho obyvateľastva považované za pravdivé. Neveríme polícii a dokonca ani železničiarom. Je to smutné a nebezpečné zároveň, pretože zo strany kotlebovcov sa celkom pokojne môžeme dožiť aj iných správ, ktoré budú lživé a falošné. Stačí, aby, napríklad, zverejnili nepravdivú správu ako niekto niekoho prepadol a pri tom ťažko zranil. Verní a priaznivci poslanca národnej rady Mariana Kotlebu a jeho strany uveria. Uveria hocijakej lži - len aby tá lož ospravedlňovala ich zmýšľanie, predsudky, názory a napokon i činy. Tú lživú informáciu dokonca netreba ani goebbelsovsky "stokrát opakovať" - na jej bleskové šírenie máme predsa internet. Samozrejme, zaklínadlá a mantry typu "asociáli," "neprispôsobiví," "paraziti v spoločnosti," "migranti," a podobne v takých kotlebovských hoaxoch, falošných správach a klamstvách budú veľmi dobre fungovať. Bohužiaľ. Ak sa spýtame prečo je tomu tak, jednou z odpovedí môže byť odkaz na väčšinovú pohodlnosť nášho obyvateľstva. Komu by sa už len chcelo rozmýšľať nad tým, ako to bolo v nejakom vlaku s akýmisi cudzincami alebo nejakou dievčinou? V lepšom prípade tomu venujeme pár minút, počas ktorých preletíme očami text správy v novinách alebo niečo začujeme z televízora. A čo potom? Pokrčíme plecami s alibistickým konštatovaním "...ktovie ako to bolo." Uspokojíme sa s klamstvom, alebo budeme prácne a bez istôt hľadať pravdu?

Myslím si, že nebezpečenstvo kotlebovcov a napokon aj iných extrémistov spočíva v tom, že dokážu majstrovsky klamať, zahmlievať a prekrúcať pravdu tak, že to, čo oni napokon tvrdia (v kontexte napríklad so sociálnou situáciou niektorých skupín obyvateľstva u nás, alebo v kontexte s migrantami) pôsobí vierohodne, možno až veľmi vierohodne - hlavne na tých ľudí, ktorí nemajú vo zvyku kriticky rozmýšľať alebo na takéto rozmýšľanie nemajú čas či chuť. Možno preto, lebo sa ich konkrétny problém podávaný prostredníctvom klamlivých informácií netýka. Priznajme si, že v takomto spoločenskom prostredí sa potom ľahko rodia a množia jednoduché a priamočiare "návody" na odstránenie vari všetkých problémov v spoločnosti.

Ak teda máme hovoriť o politikoch a o ich klamstvách, lžiach či polopravdách, mali by sme vedieť - alebo sa aspoň pokúsiť o to vedieť to - na čo tie klamstvá, lži a polopravdy majú slúžiť. Nedôsledný Igor Matovič sa s obrázkom svojej moravskej vdovy po smrti (opäť) len nevinne strápnil a okrem toho, že "zrušil" odvolávanie premiéra Fica, nedosiahol nič. Prezieravý a mocichtivý Marian Kotleba hoaxom na webe jeho strany dosiahol nielen všeobecný záujem a rozprúdil (podľa mňa zbytočnú) diskusiu o probléme, ktorý neexistoval, ale celkom sofistikovane priložil polienko do ním udržiavaného ohňa zlých nálad v spoločnosti, kde si vari všetci myslia o politikoch len to najhoršie a neustále snívajú akési bizarné sny o "neštandardných" politických subjektoch, stranách, politikoch. Zabúdajú pri tom na to, že v parlamente už jedna "neštandardná" politická strana je - tá Kotlebova. Strana, ktorej príslušníci či členovia celkom štandardne klamú - určite v prípade dvoch opísaných udalostí v medzinárodných vlakoch. Áno, klamú, ale - no a čo, tak klamú. Veď politici klamú... 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Vy ste tu pre nás, nie my pre vás, odkazujú farmári Matečnej

Viac ako sto farmárov z rôznych oblastí Slovenska sa stretlo so zástupcami ministerstva pôdohospodárstva, polície a prokuratúry.

DOMOV

Dobré ráno: Jedna vec, v ktorej je Slovensko lepšie ako Česko

Ako vyzerá turbulentná politická situácia v Česku.

DOMOV

Fico nepripustil chyby, viní Kisku a médiá

???????My nikam neodchádzame, povedal Robert Fico na sneme Smeru v Častej- Papierničke.


Už ste čítali?