Radi píšete? Skúste to súťažne ;-) !

Autor: Martin Droppa | 23.12.2016 o 20:30 | Karma článku: 3,41 | Prečítané:  464x

Radi píšete? Ak áno, a myslíte si, že píšete dobre, možno máte aj chuť zapojiť sa do nejakej literárnej súťaže. Ak je tomu tak, potom práve pre vás sú určené nasledujúce riadky.  

Myslím si, že medzi vami - čitateľkami a čitateľmi (nielen mojich) článkov v blogoch - ale aj medzi samotnými blogerkami a blogermi, a napokon i medzi diskutujúcimi, sa nájdu ľudia s nefalšovanými literárnymi ambíciami - či už v tvorbe prozaických alebo poetických textov. Tiež si myslím, že súťaživosť aj v oblasti literárnej tvorby je celkom prirodzená vlastnosť každého kto píše a má určité ambície "niekam to dotiahnuť" - teda skôr "dopísať." A možno ani také ambície nemá a píše (si) len tak, pre radosť. Ktovie... Na druhej strane treba priznať, že pojem "literárna súťaž" je mierne zavádzajúci - veď ako sa dá súťažiť s básňou medzi inými básňami, s poviedkou medzi inými poviedkami a podobne? Prirodzené je predsa súťažiť napríklad v skoku do diaľky, v hode ošt(i)ep(k)om, v lukostreľbe alebo v plávaní na chrbte, prípadne v zbere papiera, starého železa a farebných kovov, šípok a makovíc, vo varení bryndzových halušiek alebo fazuľových polie-wok. Dá sa nejako "zmerať" alebo "odvážiť" báseň, poviedka - a porovnať ju s inou poviedkou, básňou? Áno aj nie. Áno preto, lebo takéto "zmeranie" či "zváženie" literárnej tvorby dokáže spraviť dobrá, skúsená a fundovaná porota súťaže. Nie preto, lebo každé literárne dielo či dielko je svojím spôsobom originálnym kúskom duše a citu i talentu, ktoré zo seba iným odovzdáva jeho autorka či autor. 

Nezisková organizácia KongenKult, ktorá pôsobí predovšetkým v strednom a hornom Liptove, v spolupráci s Mestom Liptovský Hrádok, s Mestom Liptovský Mikuláš a s partnermi, vyhlásila III. ročník literárnej súťaže KongenScript. Súťaž je určená pre autorky a autorov poézie aj prózy a prozaických textov - medzi ne patria aj články, písané pre blog. Spodná veková hranica súťažiacich je 14 rokov, horná veková hranica nie je limitovaná. Literárnej súťaže sa môžu zúčastniť neprofesionálne autorky a autori, ktorí žijú v okrese Liptovský Mikuláš (trvalý alebo prechodný pobyt), alebo v tomto okrese študujú, alebo pracujú.

Možno si pomyslíte, že zúčastňovať sa len takejto súťaže - ktorá nie je vychytenou, celoslovensky známou, ale iba takou obyčajnou, malou a regionálnou - v podstate nemá zmysel, pretože vy predsa máte vyššie a väčšie literárne ambície a ciele. Tento názor vám nikto neberie, ale dovolím si s ním mierne nesúhlasiť; ale nie preto, že som túto súťaž kedysi "vymyslel" a dnes ju organizujem. Myslím si totiž, že písanie je na jednej strane veľmi individuálna "záležitosť," ale na strane druhej každá autorka, každý autor potrebuje svoje diela verejne konfrontovať s dielami iných, potrebuje sa aj podeliť s nimi a možno sa potrebuje aj utvrdiť v tom, že ako píše - tak píše dobre, k svojej spokojnosti a radosti. Získať nejakú cenu alebo ceny v literárnej súťaži - hoc aj v takejto, je potom oveľa radostnejšie, príjemnejšie a potešiteľnejšie.

Čo dodať na záver? Vari len zopár povzbudzujúcich slov - píšte, tvorte a "súťažte." Napríklad ako vám všetkým určite dobre známa naša blogerka pani Helena Šmihulová - Laučíková, ktorá v II. ročníku literárnej súťaže KongenScript získala niekoľko ocenení:  Cenu primátora Liptovského Hrádku za prózu,  Cenu Komunitnej nadácie Liptov za poviedku Letné leto  a  Hlavnú cenu súťaže KongenScript  za súbor štyroch poviedok, ktoré do súťaže poslala. Nuž, povedzte - čo viac si literárne tvorivý človek môže priať?

===

P. S.: Ak vás, milé čitateľky a milí čitatelia, môžem poprosiť - zdieľajte tento článoček ďalej: tým, o ktorých viete, že sú literárne činné či činní. Ďakujem.

*podrobné propozicie literárnej súťaže *  

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Real Madrid vyhral Ligu majstrov aj po tretí raz v rade

Po veľkej chybe gólmana Liverpoolu vyrovnal Mané, Real znova vyhráva po Baleových nožničkách a ďalekonosnej strele.

KULTÚRA

Pavol Habera: Rozum ma drží pri zemi, preto som tak dlho nevydal platňu

Slovenské texty môžu byť najväčšia sila.

PRIMÁR

Víkendové dospávanie môže ovplyvniť dĺžku života

Žijú dlhšie víkendoví dospávači, alebo ľudia s pravidelným spánkom?


Už ste čítali?