Pink Floyd oslavuje päťdesiatku

Autor: Martin Droppa | 20.12.2016 o 2:00 | Karma článku: 5,92 | Prečítané:  1166x

Nepochybujem, že každý, kto sa čo i len maličkými krôčikmi pohybuje v histórii rockovej, progresívnej artrockovej alebo psychedelickej hudby, pozná britskú skupinu Pink Floyd. Skupinu, ktorá už dva roky oslavuje päťdesiatku.

Nepochybujem ani o tom, že každý v tom dobrom význame slova konzument rockovej hudby pozná aspoň jednu skladbu od tejto skupiny a aspoň jeden ich album - napriek tomu, že sa v našich médiách o Pink Floyd už roky takmer nič nepíše, čo nie je dobrou vizitkou pre tých, ktorí majú v redakciách na starosti sekcie kultúry. Bohužiaľ, nepíše sa ani o tom, aké svetové umelecké a koncertné úspechy v rokoch 2015 a 2016 dosiahli dvaja hlavní protagonisti skupiny - basgitarista a skladateľ Roger Waters a gitarista a skladateľ David Gilmour. Do (centra) pozornosti novinárov, píšúcich u nás o hudbe a kultúre v tzv. mienkotvorných médiách, sa nedostalo ani nedávne (11. 11. 2016) vydanie raných nahrávok a filmov skupiny v limitovanej výpravnej kolekcii Pink Floyd: The Early Years 1965 - 1972. (Autor článku už kolekciu vlastní, ale otvorenie "krabice" trpezlivo odkladá na  Dohviezdny večer,  keď sa pod stromčekom rozdávajú darčeky...) Dosť už bolo kritiky do novinárskych radov, poďme sa pozrieť na Pink Floyd netradične - očami (vlastne ušami) skalných fanúšikov skupiny.

Najskôr sa pokúsim stručne odpovedať na otázku, prečo Pink Floyd oslavuje svoju päťdesiatku dva roky. Znalci podrobnej histórie a diela skupiny vedia, že skupina v rôznych školských zostavách a pod rôznymi názvami začala hrávať už v roku 1965. Pre naše potreby stačí vedieť, že v roku 1965 sa skupina, v ktorej už hral Nick Mason (bicie), Richard Wright (klávesy) aj Roger Waters (sólová gitara) plus Clive Metcalf (basgitara), Juliette Gale (spev) a Keith Noble (spev), postupne volala napríklad  Sigma 6,  Megadeath,  The Abdabs. Zostavy skupiny sa menili, ale vždy v nej ostávala trojica Mason - Waters - Wright. Záverom roka 1965 sa skupina volala Tea Set (T Set) a vzápätí sa premenovala na  The Pink Floyd Sound. To už v nej hral aj Syd Barrett (gitara, spev). Rok 1966 priniesol definitívnu zmenu názvu skupiny na Pink Floyd a nového stáleho člena Davida Gilmoura (gitara, spev), ktorý čoskoro celkom nahradil Syda Barretta. Ak teda máme hovoriť o päťdesiatom výročí vzniku skupiny Pink Floyd, musíme brať do úvahy roky 1965 a 1966, kedy sa skupina postupne a napokon definitívne sformovala do zostavy, v akej ju v podstate poznáme dodnes.

Skúste teraz, milé čitateľky a milí čitatelia, zaloviť v pamäti a odpovedať (si) na dve otázky:

1. Ktorý radový album skupiny Pink Floyd máte najradšej?

2. Ktorú skladbu skupiny Pink Floyd máte najradšej?

Pravdepodobne sa nebudem mýliť, keď sa vo vašich subjektívnych výberoch ocitnú albumy  The Dark Side Of The Moon,  Wish You Were Here,  Animals  alebo dvojalbum  The Wall.  A skladby? Tipujem, že si určite spomeniete na  Another Brick In The Wall  (túto skladbu - ako jedinú od Pink Floyd - najčastejšie hrávajú naše rádiá; ako keby inej "vysokopočúvateľnej" od Pink Floyd nebolo), alebo na "slaďák"  Wish You Were Here. 

Pri príležitosti 50. výročia vzniku skupiny Pink Floyd oficiálny a najväčší fanklub skupiny v Českej republike a napokon aj v Slovenskej republike - Fanklub Pink Floyd.CZ - zorganizoval medzinárodnú (česko-slovenskú) internetovú anketu o najlepší album a najlepšiu skladbu Pink Floyd. Do ankety sa zapojilo devätnásť respondentiek a respondentov (členiek a členov fanklubu), ktoré / ktorí odovzdali svoje hlasy jedenástim albumom a osemdesiatim skladbám skupiny. Zistili sme, že

výsledky ankety

napriek určitému konzervatívnemu obsahu, ktorý pekne a výstižne ilustruje vkus respondentov, obsahujú aj skladby zo skoršieho, ak nie priam raného obdobia tvorby skupiny. Zaujímavé bolo napínavé súperenie medzi vedúcimi albumami a skladbami, kde skutočne rozhodoval čo i len jeden hlas. Albumy a skladby, ktoré získali rovnaké počty hlasov, sú vo výslednej listine zoradené podľa abecedy. Slávnostné vyhlásenie výsledkov ankety sa uskutočnilo 10. 12. 2016 v Prahe - na tradičnom vianočnom večierku fanklubu. Bolo to pekné a milé podujatie, na ktorom nechýbalo bohaté občerstvenie, tombola aj výmeny osobných darčekov - pretože medzi mnohými členmi či členkami sa za tie roky rozvinuli úprimné osobné priateľstvá. Vyhlásenie výsledkov ankety bolo korunované žrebovaním: z účastníčok a účastníkov ankety sme vyžrebovali trojicu, ktorá dostala pekné a aj chutné darčeky zo Slovenska - originálne liptovské syrárske výrobky, slovenské vína a napokon aj hlavnú cenu - limitovanú a dnes už oficiálne nekúpiteľnú (ak, tak iba na burzách) kolekciu poštových známok britskej Kráľovskej pošty (ktorá vyšla, ako inak, k 50. výročiu vzniku Pink Floyd).   

Milé čitateľky a milí čitatelia, budem rád a bude mi potešením, ak v diskusii pod článkom napíšete, ktoré albumy a ktoré skladby od skupiny Pink Floyd najradšej počúvate, s ktorými vás spájajú nejaké nezabudnuteľné zážitky (a aké), aký je váš vzťah k tvorbe skupiny Pink Floyd a napokon - ktorý z albumov skupiny by ste odporučili svojim priateľom alebo známym, ktorí sa v tvorbe Pink Floyd ešte neorientujú, aby si ho vypočuli. Vopred vám všetkým ďakujem a teším sa na reakcie. K tomu všetkému som si dovolil vybrať pre vás zopár skladieb Pink Floyd, o ktorých určite viem, že sú skôr neznáme ako známe a určite nie sú medzi tými, ktoré by ste počuli v našich rádiách. Prajem vám príjemné a ničím nerušené počúvanie.

;-) P(ink) F(loyd) 2017 (-;

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Čo si o autokamerách myslí polícia a môže ísť video na Facebook?

Autokamery snímajú aj poznávacie značky a tváre ľudí, s videami preto treba narábať opatrne.

DOMOV

Smer opúšťajú nitrianski členovia, nepáčia sa im miestne kšefty

Predseda miestneho klubu je nespokojný.


Už ste čítali?