Milánske "foto-lasagne"

Autor: Martin Droppa | 13.10.2016 o 23:23 | Karma článku: 2,84 | Prečítané:  431x

Pozývam vás na tretiu fotoprehliadku Milána, druhého najväčšieho mesta a ekonomického centra Talianska, ktoré má vyše 1,3 milióna obyvateľov a súčasne je administratívnym centrom Lombardska na severe krajiny. Nech sa páči.

V prvej časti fotoblogu sme sa prešli mestom, v druhej časti hlavne okolo Milánskeho dómu, v tretej - poslednej - časti nahliadneme do výkladov značkových obchodov s nekresťansky drahou milánskou módou. Fotografie som snímal hlavne v pasáži na severnej strane námestia, kde je Milánsky dóm, a bola to aj fyzicky celkom náročná práca. Pasáž je zvnútra lemovaná obchodmi s drahým, značkovým oblečením pre dámy aj pánov - a podľa toho vyzerajú aj výklady: žiaria svetlami, sú dokonale naaranžované, figuríny svietia "pozlátením" a na detailoch sa odráža okolie. Všetko je však veľmi decentné a nevyzývavé. Bol by hriech nevyužiť taký pretlak obrazov, spúšťajúci až bizarnú, možno i surrealistickú obrazotvornosť fotografa.

Píšem o fyzickej náročnosti toho fotografovania. Prečo? Pretože často, v podstate pri každom zábere, som sa musel aj neprirodzene krčiť, predkláňať sa, ísť do namáhavého polopodrepu a pri expozícii zadržiavať dych - aby som čo najlepšie vystihol kompozíciu obrazu, v ktorom som chcel mať zachytené nielen detaily a polodetaily z vnútrajška výkladu, ale aj odrazy v skle výkladov, charakteristické pre tú časť Milána, kde to bolo fotografované. Preto sa na väčšine fotografií vynára Milánsky dóm. Okrem toho sú na fotografiách zachytené časové útržky života na chodníkoch pred obchodmi. Hľadanie správnej kompozície obrazov často záležalo od skutočne nenápadného, maličkého posunutia objektívu, od jemnej transfokácie a často od náklonu tela. Snažil som sa o to, aby na fotografiách bol zachytený prirodzený svetelný kontrast fotografovaných objektov, a aby všetko vo svojom výsledku malo svoje čaro a tú zvláštnu atmosféru viacerých obrazov, navrstvených na jednu dvojrozmernú plochu. Dúfam, že sa mi to podarilo a fotografie vás zaujmú formou, obsahom a aj magickým trojrozmerným priestorom, ktorý som zaznamenal.

fine

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Čo si o autokamerách myslí polícia a môže ísť video na Facebook?

Autokamery snímajú aj poznávacie značky a tváre ľudí, s videami preto treba narábať opatrne.

DOMOV

Smer opúšťajú nitrianski členovia, nepáčia sa im miestne kšefty

Predseda miestneho klubu je nespokojný.


Už ste čítali?