Môj pohľad na Zuzanu Smatanovú

Autor: Martin Droppa | 11.10.2016 o 17:17 | Karma článku: 9,88 | Prečítané:  3694x

Nedávno Robert Buček st., kolega bloger na SME, zverejnil rozhovor so speváčkou Zuzanou Smatanovou. Bolo to 9. septembra 2016, keď Zuzana koncertovala na oslách 700. výročia prvej písomnej zmienky o založení Liptovského Hrádku.

Priznám sa, nepatrím medzi ktovieakých priaznivcov a nadšencov súčasného slovenského popu, presnejšie odvšadiaľ sa valiaceho mainstreamu, ale čo - to už znesiem (myslím to v dobrom slova zmysle). Čo sa týka slovenskej hudobnej scény - som "odchovaný" na Prúdoch a Pavlovi Hammelovi, Collegiu Musicu, Fermáte, "prastarom" Mirovi Žbirkovi a Moduse. Tie pesničky poznám, poznám ich texty a nemám problém po niektorej z nich, alebo aj po celom albume, siahnuť a vypočuť si to - keď mám náladu a "príde to na mňa." Ale - ako riekol klasik -  niekedy, žiaľbohu, a niekedy je to aj chvalabohu, že žiaľbohu,  slovenská populárna hudba sa pre mňa skončila, doznela, kdesi na pomedzí rokov osemdesiatych a deväťdesiatych minulého storočia. Dnešná naša hudobná tvorba mi jednoducho nechýba, nevyhľadávam ju a ani ma to neláka - ísť napríklad na nejaký koncert. A ak, tak skôr na koncerty málo známych skupín, ktorých skladby nielenže bežne, ale vôbec z našich rádií (napriek kvótam) neznejú. Medzi také kapely patrí napríklad banskobystrická skupina Peacock Ball (video).

Ale nie o tom som chcel... Chcel som vám priblížiť môj pohľad na Zuzanu Smatanovú - presnejšie na jeden z jej koncertov, o ktorom píšem v perexe článku. V neskorý podvečer toho dňa som sa vybral na liptovskohrádocké oslavy s cieľom napchať sa pečenou klobásou a dať si pár pohárikov medoviny alebo pohár vína na liptovskohrádockom hrade. Ako sa vraví - už z diaľky ma vítali nepreberné davy hlavne mladých ľudí, ktorí mierili na priestranstvo pod Skalkou, kde sa zvyčajne rôzne liptovskohrádocké "open air" podujatia konajú. Z pódia už znela hudba a spev. Predral som sa pomedzi ľudí dopredu a (priznám sa), celkom očarený dobrým zvukom dostal som sa až pod pódium, kde som mohol nerušene fotografovať. Výber z fotografií, ktorý vám teraz ponúkam, je mojím pohľadom na Zuzanu Smatanovú :-) .

Aby som ale nebol skúpy na slovo, musím napísať, že Zuzana Smatanová "to na pódiu vie." Celý koncert ťahala s minimálnymi prestávkami medzi pesničkami, malo to atmosféru, spád aj dynamiku. Profesionalita. Prirodzene komunikovala s publikom, ktoré bolo zakrátko "rozpálené dobiela." Veľkú úlohu v dobrej atmosfére koncertu zohrávala jej sprievodná skupina. Ocenil som nielen to, že speváčke bolo rozumieť (dobrá práca zvukárov), ale aj jej pohybové nadanie - či už spievala len s mikrofónom v ruke, alebo aj s gitarou. Bolo počuť aj vidieť, že Zuzanu to "baví." Nuž - nebol to zlý koncert; aj som pri ňom zabudol na tú pečenú klobásku a medovinu :-) .   

___________

Správna odpoveď na moju fotohádanku z predchádzajúceho článku:  Na fotografii je detail modelu stíhačky Supermarine Spitfire Mk 21 s motorom Griffon, prípadne Supermarine Spitfire Mk XIV s motorom Griffon. Súťažiaci s nickom  rpg  vyhráva prvú cenu:

prelet Spitfairu tesne nad hlavou :-) .

***   ***   Zuzana Smatanová (Foto 8-krát Martin Droppa)   ***   ***

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Čo si o autokamerách myslí polícia a môže ísť video na Facebook?

Autokamery snímajú aj poznávacie značky a tváre ľudí, s videami preto treba narábať opatrne.

DOMOV

Smer opúšťajú nitrianski členovia, nepáčia sa im miestne kšefty

Predseda miestneho klubu je nespokojný.


Už ste čítali?