reklama

Na Avignonskom moste už netancujú

Pont Saint Bénézet ou Pont d' Avignon (Most svätého Bénézeta alebo Avignonský most) je jednou z najpríťažlivejších kultúrnych pamiatok v provensálskom Avignone na juhu Francúzska. Nezabudnuteľne o ňom spieval aj Waldemar Matuška.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Z nepreberného množstva kultúrnych pamiatok, múzeí a iných zaujímavostí vo vyše 90-tisícovom Avignone, ktorého centrum je od roku 1995 zapísané do Zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO, si turista - návštevník mesta určite vyberie dve: pápežský palác a most, ktorý už dávno nespája oba brehy Rhôny, ale sa končí niekde v polovici jej toku. My sme sa vybrali na prechádzku po moste.

Avignonský most, alebo aj Most svätého Bénézeta, bol pôvodne mostom dreveným, postaveným medzi rokmi 1171 až 1185, spájajúcim oba brehy Rhôny. V roku 1226, pri obliehaní Avignonu vojskami francúzskeho kráľa Ľudovíta VIII., bol most zničený. V roku 1355 bol nahradený kamenným mostom s dvadsiatimi dvoma oblúkmi, dlhý bol asi 900 metrov. Most postupne ničili povodne - tá posledná, v roku 1669, strhla z neho viac ako polovicu. Odvtedy sa už most neopravoval, len sa udržiaval a v ostatných desaťročiach aj rekonštruoval.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Názov Most svätého Bénézeta získala táto stavba po malom pastierikovi oviec, Bénézetovi, ktorý ako obvykle jedného pekného dňa roku 1171 vyhnal svoje stádo ovečiek na pašu. Netušil, že to bolo naposledy. Toho dňa údajne nastalo veľké zatmenie Slnka a počas neho sa k Bénézetovi vraj prihovoril sám Ježiš Kristus. Najvyšší mu zveril dôležitú úlohu: spojiť oba brehy Rhôny v Avignone mostom. Za čas, dokým dielo nebude hotové, budú Bénézetove ovce pásť a strážiť anjeli - tak pastierikovi sľúbil Najvyšší. Povesť ďalej hovorí, že Bénézen, posilnený zjavením, sa vybral do Avignonu, kde všetko rozpovedal mešťanom a poprosil ich o pomoc so stavbou mosta. Všetci ho ale vysmiali, žiadnu podporu nezískal, darmo sa chlapec zaprisahával hlasom Spasiteľa, ktorý počul. Sklamaný pastierik sa napokon rozhodol, že o svojej pravde musí všetkých presvedčiť inak. V meste bol veľký kus kameňa, balvan, s ktorým nikto nevedel pohnúť, ani tridsať miestnych silákov. Pastierik pristúpil k nemu, hravo ho zdvihol a odniesol na breh Rhôny, kde sa balvan stal základným kameňom budúcej stavby. "Zázrak, zázrak!"  ozývalo sa odvšadiaľ, keď si pastierik poradil s balvanom. Povesť hovorí, že v tých chvíľach sa v Avignone diali zázraky: chromí sa postavili na vlastné nohy, slepí začali vidieť, hluchí počuť... Bohatí mešťania a mecenáši sa začali predbiehať v tom, kto skôr Bénézetovi pomôže. S ich pomocou napokon Bénézet založil Bratstvo mostov,  s ktorým postavil nielen Avignonský most, ale aj ďalšie vo Francúzsku. Dodajme ešte, že Bénézet bol neskôr svätorečený a po smrti pochovaný v Kaplnke svätého Mikuláša, ktorá sa nachádza priamo na Avignonskom moste.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Vstup na most je spoplatnený a prístup je v skupinkách, takže most nie je prepchatý turistami. Priznám sa - zážitok z tejto kultúrnej pamiatky nie je taký intenzívny, silný ako napríklad zážitok z pražského Karlovho mosta (ktorého základný kameň kamenného mosta bol položený v roku 1357). Určite je to tým, že na Avignonskom moste nie sú žiadne sochy (len skromná Kaplnka svätého Mikuláša), že nie je "obložený" rôznymi umelcami, maliarmi, hudobníkmi, predavačmi suvenírov "žobrákmi" a podobne. Na Most svätého Bénézeta vystúpite schodiskom (alebo sa môžete vyviezť výťahom - čo určite ocenia zdravotne postihnutí), prejdete sa na jeho koniec, potom naspäť... Môžete sa pokochať pohľadom na pomalú a kalnú Rhônu (ktorá oproti Vltave v Prahe pôsobí ako väčší potôčik), na avignonské hradby a pápežský palác v pozadí. A v duchu si môžete zaspievať a hoc i zatancovať: "Sur le pont d' Avignon / l' on y danse, l'on y danse / sur le pont d'Avignon / l'on y danse tout en rond..." 

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Avignonský most - pohľad z kraja cesty, ktorá vedie popo.
Avignonský most - pohľad z kraja cesty, ktorá vedie popo. (zdroj: Foto Martin Droppa)
Most svätého Bénézeta v Avignone.
Most svätého Bénézeta v Avignone. (zdroj: Foto Martin Droppa)
Pred vstupom na most.
Pred vstupom na most. (zdroj: Foto Martin Droppa)
Vystupujeme na Avignonský most.
Vystupujeme na Avignonský most. (zdroj: Foto Martin Droppa)
Vstupná brána na most.
Vstupná brána na most. (zdroj: Foto Martin Droppa)
Na moste. Vpravo Kaplnka svätého Mikuláša.
Na moste. Vpravo Kaplnka svätého Mikuláša. (zdroj: Foto Martin Droppa)
Pohľad z mosta na Avignon, nad ktorým sa týči pápéžský palác.
Pohľad z mosta na Avignon, nad ktorým sa týči pápéžský palác. (zdroj: Foto Martin Droppa)
Koniec mosta nad Rhônou - jednoduché súčasné varovanie prostredníctvom piktogramov, ktorým by asi pastierik Bénézet nerozumel.
Koniec mosta nad Rhônou - jednoduché súčasné varovanie prostredníctvom piktogramov, ktorým by asi pastierik Bénézet nerozumel. (zdroj: Foto Martin Droppa)
Pohľad na Avignon cez celú dĺžku mosta.
Pohľad na Avignon cez celú dĺžku mosta. (zdroj: Foto Martin Droppa)
Portrét na moste nad Rhônou.
Portrét na moste nad Rhônou. (zdroj: Foto Martin Droppa)
Z mosta doprosta - pohľad na hladinu rieky Rhôna.
Z mosta doprosta - pohľad na hladinu rieky Rhôna. (zdroj: Foto Martin Droppa)
Model mosta vo vstupnej miestnosti.
Model mosta vo vstupnej miestnosti. (zdroj: Foto Martin Droppa)
Zátišie z kameňa a tieňov.
Zátišie z kameňa a tieňov. (zdroj: Foto Martin Droppa)
Avignonský most, odrážajúci sa vo výklade infocentra.
Avignonský most, odrážajúci sa vo výklade infocentra. (zdroj: Foto Martin Droppa)
Z avignonských uličiek.
Z avignonských uličiek. (zdroj: Foto Martin Droppa)
Pápežský palác v Avignone.
Pápežský palác v Avignone. (zdroj: Foto Martin Droppa)
Avignonský pápežský palác.
Avignonský pápežský palác. (zdroj: Foto Martin Droppa)
Avignon a Provensálsko spolu ladia hlavne letnou náladou.
Avignon a Provensálsko spolu ladia hlavne letnou náladou. (zdroj: Foto Martin Droppa)
Ešte jeden pohľad na pápežský palác.
Ešte jeden pohľad na pápežský palác. (zdroj: Foto Martin Droppa)
Letná atmosféra v centre Avignonu.
Letná atmosféra v centre Avignonu. (zdroj: Foto Martin Droppa)
Podobne ako iné francúzske mestá, aj Avignon je plný malých obchodíkov s rôznymi druhmi tovarov.
Podobne ako iné francúzske mestá, aj Avignon je plný malých obchodíkov s rôznymi druhmi tovarov. (zdroj: Foto Martin Droppa)
Letné osvieženie v provensálskych farbách.
Letné osvieženie v provensálskych farbách. (zdroj: Foto Martin Droppa)
Reklama na jednom bare v Avignone.
Reklama na jednom bare v Avignone. (zdroj: Foto Martin Droppa)
Tiene a chládok v úzkych uličkách Avignonu.
Tiene a chládok v úzkych uličkách Avignonu. (zdroj: Foto Martin Droppa)
Avignonské tiene.
Avignonské tiene. (zdroj: Foto Martin Droppa)
Milujem Avignon - milujem môjho psa - potom po ňom upracem.
Milujem Avignon - milujem môjho psa - potom po ňom upracem. (zdroj: Foto Martin Droppa)
Pokojný letný deň v Avignone.
Pokojný letný deň v Avignone. (zdroj: Foto Martin Droppa)

*** *** *** *** *** ***

Z Avignonu pochádza viacero francúzskych osobností nielen kultúrneho života. V Avignone sa narodila aj speváčka Mireille Mathieu. Jej verzia ľudovej pesničky o Avignonskom moste znie takto:

Takto populárnu pesničku naspieval v šesťdesiatych rokoch Waldemar Matuška. Všimnite si, prosím, ako nápadne sa podobá zábradlie na ateliérovom Avignonskom moste v štúdiách a skutočné zábradlie na Moste svätého Bénézeta. 

Martin Droppa

Martin Droppa

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  816
  •  | 
  • Páči sa:  3x

Novinár, reportér, fotoreportér s viac než 35-ročnou praxou: Liptov, SME, Hospodárske noviny, Formát, .týždeň; prevažne "na voľnej nohe." Mám rád literatúru, film, umenie, hudbu, prírodu, históriu II. svetovej vojny, objavovanie, Francúzsko, Poľsko a Sever. Som veľmi veľkým fanúšikom skupinyPink Floyd --- link.Na SMEblog blogujem od 2. 9. 2016.Žijem v Liptove.Kontakt: droppa.martin zavináč gmail.comMôj blog na webe Denníka N:Martin Droppa - Blog N --- link.Nájdete ma i v sieti Facebook:Martin Droppa --- link.Autor mojej profilovej fotografie:© Foto: Matúš Mydliar. Zoznam autorových rubrík:  fotografie ~ reportáž, žánrovéfilmy a kinematografiahudbafotografienezaradenévýtvarné umenieliteratúrasúkromnémoja poézianovinárske žánremoja próza

Prémioví blogeri

Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu