Hola hej, hor sa na Kriváň!

Autor: Martin Droppa | 15.9.2016 o 21:12 | (upravené 15.9.2016 o 21:59) Karma článku: 10,15 | Prečítané:  12540x

Traduje sa, že kto nevyliezol na Kriváň - hlavne v rámci národného výstupu, ten vraj nie je vlastenec, národomil, slovanomil, ľudomil, vlastimil ani solamyl, nemá vrúcny a od srdca vzťah k domovine, rodnej hrude a tak ďalej. 

Presviedčajú nás o tom hlavne tradiční matičiari, ale v ostatných rokoch sa k nim pridali aj kadejaké prazvláštne spolky hlavne mládencov či diev v rôznych "uniformovaných" tričkách, pochodujúci pod bizarnými zástavami. Všetci s nehranou pietou a leninským pohľadom revolucionára do diaľav vystupujú na tento ikonický štít, týčiaci sa do nadmorskej výšky 2 494 metrov nad morom (ktoré z Kriváňa nie je vidieť). Často ide o akési preteky s časom - kto bude na vrchole Kriváňa, ktorý tvorí hranicu medzi Vysokými Tatrami a Západnými Tatrami - skôr.

Na Kriváni som bol veľakrát (ani si nespomínam, kedy to bolo prvý raz) a naostatok v roku 2010 - práve v rámci národného výstupu. Vtedy som o tom napísal reportáž pre .týždeň s názvom Národná svalovica (link na reportáž je na konci textu). Rozhodol som sa, že nie je dôležité byť niekde prvým alebo medzi prvými, a preto som sa na vrchol neponáhľal. Ešte menej som sa ponáhľal z neho nadol, a tak ma v pásme kosodreviny zastihla tma. Myslel som si, že v tej kosodrevine prežijem romantickú noc s ruksakom pod hlavou a prikrytý nepremokavou bundou. Nestalo sa tak - lebo moja absencia v dohodnutom čase v "základnom tábore" vyplašila jedného môjho kolegu a ďalšieho môjho kamaráta, ktorý sa mi s baterkou vybral oproti a spolu sme zostúpili na parkovisko do bezpečia auta. Darmo som ich presviedčal, že mi nič nehrozilo a bol som pripravený prežiť na hranici kosodreviny a lesa noc. Svoj cieľ - zostúpiť z vrcholu ako celkom posledný - som si splnil. Niekedy v tom čase som sa rozhodol, že na Kriváň  už viac nepôjdem. Načo aj? Splnil som si "vlasteneckú povinnosť" aj "pracovnú úlohu." Reportáž vyšla a stretla sa s celkom pozitívnym ohlasom - hlavne v redakcii, kde väčšina kolegýň a kolegov za celý svoj život vystúpila po vlastných najvyššie iba ak tak na tretie poschodie budovy, kde má redakcia .týždňa sídlo :-) 

Dlho som si kládol otázky, aký je vlastne zmysel v rôznych výstupoch na kadejaké štíty, v hrebeňových prechodoch, v bivakovaní kdesi pod končiarmi... Možno si tí ľudia, turisti a horolezci, dokazujú svoje pevné vôle, svoju silu, odhodlanosť, určite aj fyzickú a duševnú zdatnosť. Možno to robia len z rozmaru - aby sa mohli pochváliť fotografiami vychádzajúceho / zapadajúceho slnka nad zahmlenou / zasmogovanou krajinou, možno len chcú kadekomu ukázať to, kde boli.  Neviem. Oni (ony) to vedia lepšie. Možno mi bude niekto túto moju nevedomosť a nechápavosť vytýkať, ale pravda je taká, že ja sa oveľa lepšie cítim "v nížinách" - napríklad pri prechádzkach popri Váhu, Belej, v dolinkách Nízkych Tatier, kde je plno rastlinstva, živočíchov, kde zurčia vody potôčikov, kde občas nájdete hríb, natrháte si do hrste maliny alebo čučoriedky, kde si môžete zdriemnuť v tieni stromu alebo sa zahľadieť do húštiny lopúchov okolo malej močariny. Vysoké hory, teda aj končiare Vysokých Tatier, kde sú "len" skaly obrastené machmi a lišajníkmi, kde jediná voda je tá, ktorú máte vo fľaši v ruksaku, ma akosi nelákajú. Tak, ako ma vôbec neláka hrdo sa "národovecky" biť do pŕs pod dreveným dvojkrížom napríklad na tom Kriváni. Myslím si, že Kriváň - ak má dušu a zmysly - na naše národovectvo doslova zvysoka kašle. Napokon - prečo nie? Veď tu stojí a hrbí sa oveľa dlhšie ako sme tu my, ľudský rod.

Reportáž Národná svalovica čítajte tu:  http://www.tyzden.sk/casopis/7222/narodna-svalovica/ .

Reportážne fotografie z Národného výstupu na Kriváň v auguste 2010:

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Ľutujem, že som vám zabil brata

Aké ponaučenia sa dajú odniesť zo straty blízkeho?

KOŠICE KORZÁR

Vodárne predali pozemky developerovi. Ich šéf tam kúpil 24 bytov

Hreha: Byty sú moja súkromná vec.

TV

Slovensko sa rozlúčilo s profesorom Štefanom Nosáľom

Choreograf a umelecký vedúci Lúčnice zomrel vo veku 90 rokov.


Už ste čítali?