Môj pohľad na Zuzanu Smatanovú

Autor: Martin Droppa | 11.10.2016 o 17:17 | Karma článku: 9,85 | Prečítané:  3597x

Nedávno Robert Buček st., kolega bloger na SME, zverejnil rozhovor so speváčkou Zuzanou Smatanovou. Bolo to 9. septembra 2016, keď Zuzana koncertovala na oslách 700. výročia prvej písomnej zmienky o založení Liptovského Hrádku.

Priznám sa, nepatrím medzi ktovieakých priaznivcov a nadšencov súčasného slovenského popu, presnejšie odvšadiaľ sa valiaceho mainstreamu, ale čo - to už znesiem (myslím to v dobrom slova zmysle). Čo sa týka slovenskej hudobnej scény - som "odchovaný" na Prúdoch a Pavlovi Hammelovi, Collegiu Musicu, Fermáte, "prastarom" Mirovi Žbirkovi a Moduse. Tie pesničky poznám, poznám ich texty a nemám problém po niektorej z nich, alebo aj po celom albume, siahnuť a vypočuť si to - keď mám náladu a "príde to na mňa." Ale - ako riekol klasik -  niekedy, žiaľbohu, a niekedy je to aj chvalabohu, že žiaľbohu,  slovenská populárna hudba sa pre mňa skončila, doznela, kdesi na pomedzí rokov osemdesiatych a deväťdesiatych minulého storočia. Dnešná naša hudobná tvorba mi jednoducho nechýba, nevyhľadávam ju a ani ma to neláka - ísť napríklad na nejaký koncert. A ak, tak skôr na koncerty málo známych skupín, ktorých skladby nielenže bežne, ale vôbec z našich rádií (napriek kvótam) neznejú. Medzi také kapely patrí napríklad banskobystrická skupina Peacock Ball (video).

Ale nie o tom som chcel... Chcel som vám priblížiť môj pohľad na Zuzanu Smatanovú - presnejšie na jeden z jej koncertov, o ktorom píšem v perexe článku. V neskorý podvečer toho dňa som sa vybral na liptovskohrádocké oslavy s cieľom napchať sa pečenou klobásou a dať si pár pohárikov medoviny alebo pohár vína na liptovskohrádockom hrade. Ako sa vraví - už z diaľky ma vítali nepreberné davy hlavne mladých ľudí, ktorí mierili na priestranstvo pod Skalkou, kde sa zvyčajne rôzne liptovskohrádocké "open air" podujatia konajú. Z pódia už znela hudba a spev. Predral som sa pomedzi ľudí dopredu a (priznám sa), celkom očarený dobrým zvukom dostal som sa až pod pódium, kde som mohol nerušene fotografovať. Výber z fotografií, ktorý vám teraz ponúkam, je mojím pohľadom na Zuzanu Smatanovú :-) .

Aby som ale nebol skúpy na slovo, musím napísať, že Zuzana Smatanová "to na pódiu vie." Celý koncert ťahala s minimálnymi prestávkami medzi pesničkami, malo to atmosféru, spád aj dynamiku. Profesionalita. Prirodzene komunikovala s publikom, ktoré bolo zakrátko "rozpálené dobiela." Veľkú úlohu v dobrej atmosfére koncertu zohrávala jej sprievodná skupina. Ocenil som nielen to, že speváčke bolo rozumieť (dobrá práca zvukárov), ale aj jej pohybové nadanie - či už spievala len s mikrofónom v ruke, alebo aj s gitarou. Bolo počuť aj vidieť, že Zuzanu to "baví." Nuž - nebol to zlý koncert; aj som pri ňom zabudol na tú pečenú klobásku a medovinu :-) .   

___________

Správna odpoveď na moju fotohádanku z predchádzajúceho článku:  Na fotografii je detail modelu stíhačky Supermarine Spitfire Mk 21 s motorom Griffon, prípadne Supermarine Spitfire Mk XIV s motorom Griffon. Súťažiaci s nickom  rpg  vyhráva prvú cenu:

prelet Spitfairu tesne nad hlavou :-) .

***   ***   Zuzana Smatanová (Foto 8-krát Martin Droppa)   ***   ***

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Deti boháčov majú vlastnú sieť, stojí za ňou Slovák

Byť bohatým je nuda, keď vás nikto nevidí, tvrdí nová aplikácia určená pre deti bohatých.

TV

Chcete cvičiť? Takto si zostavíte ten správny tréningový plán

Tréner Radovan Gergeľ radí, ako začať cvičiť.


Už ste čítali?