reklama

Golonka, żur i David Gilmour

Bolo to počas tohtoročných horúcich letných dní, keď sme išli do Poľska - do krásnej Wroclawi. Wroclaw je Európskym hlavným mestom kultúry 2016 a my sme si z bohatej ponuky kultúrnych podujatí vybrali koncert Davida Gilmoura.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Cestovanie rýchlikmi z Bratislavy do Wroclawi trvá asi sedem hodín, z toho približne hodinu čakáte v Katowiciach na prípoj - rýchlik z Warszawy. Človek by si pomyslel, že uprostred noci ho vo vlakoch, navyše poľských, nič neprekvapí. Opak je pravdou. Poľské rýchliky sú pekné, čistučké ako zvonku, tak aj vo vnútri. Dobre - nech je to samozrejmosť. Čo ale pre našinca samozrejmosťou nie je, to sme ako v Katowiciach, tak aj vo Wroclawi zažili na staniciach. Videli sme, ako zamestnanci upratovacích služieb v noci vysokotlakovými vodnými čističmi - wapkami - precízne čistili nástupištia k vlakom aj priestory pred stanicami. Všetko bolo nielen mokré, ale hlavne krásne čisté a lesklé. Na bratislavskej hlavnej železničnej stanici o niečom takom asi ani nechyrujú alebo nesnívajú - preto sú stanica, peróny a okolie stanice také zadubené, plné zažratej špiny.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Osada Wroclaw na rieke Odra bola založená v rokoch 915 až 921 na jantárovej ceste a už v IX. storočí bola hradiskom slovanských Slezanov. Osadou, neskôr hanzovným mestom, sa valili dejiny - Wroclaw najskôr patrila pod české kráľovstvo, neskôr ležala na území Prusov, potom Nemcov a po II. svetovej vojne definitívne pripadla Poľsku. Dnes má mesto vyše 630 000 obyvateľov a je sídlom Dolnosliezskeho vojvodstva. Zaujímavá história mesta a jeho okolia je prítomná vo Wroclawi na každom kroku - samozrejme hlavne v historickom centre mesta, plnom kostolov s dominujúcou Katedrálou svätého Jána Krstiteľa z roku 1272 a s jedným z najväčších stredovekých námestí v Európe. Krásne historické budovy vôkol námestí sú zreštaurované, fasády sú vymaľované príjemnými pastelovými farbami, a tak sú veľmi fotogenické.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ubytovanie vo Wroclawi sme zohnali prekvapujúco ľahko, dokonca len niekoľko sto metrov od historického centra mesta. Bývali sme v malom hotelíku Lothus, ktorého základné kamene pochádzajú zo stredoveku, keď na jeho mieste stál hostinec. Budova prešla rôznymi adaptáciami, ale vždy slúžila aj ako hostinec či hotel. Napríklad okolo roku 1900 sa volala Nemecký dom a slúžila takmer výhradne na ubytovávanie pocestných a hostí. Súčasný názov Lothus pripomína dnešného majiteľa hotela, ktorý je odniekadiaľ z Ázie. Tomu je prispôsobený aj interiér recepcie a reštaurácie: všade nájdete intarzie s japonskými alebo čínskymi motívmi, neveľké sochy, na stoloch ikebany. Keby neboli jedálne lístky napísané po poľsky, ani neviete, že ste v Poľsku. Typické je aj vybavenie dvojlôžkovej izby - dve postele, jeden stolík s jednou stoličkou, televízor a skriňa. Chladnička chýba, čo v horúcich dňoch nie je žiadna sláva. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Bol jeden z posledných júnových horúcich dní, keď sme sa len tak potulovali centrom mesta. Únava, premiešaná s hladom a s horúčavou, nás donútili oddýchnuť si a dať si neskorý obed. Sadli sme si na terasu jednej z reštaurácií na tienistej strane ktoréhosi wroclawského námestia. Ešte sme ani poriadne nesedeli, a už bola pri nás čašníčka s jedálnym lístkom v poľštine a s druhým v angličtine. Nepatrím medzi ľudí, ktorí pri návšteve reštaurácie v Taliansku bazírujú na bryndzových haluškách alebo vo Francúzsku prahnú za pizzou, prípadne v klasickej “českej hospodě" čakajú, že na jedálnom lístku budú "dary mora." Kde som, tam siaham po miestnych alebo národných gastronomických špecialitách. Inak tomu nebolo ani vo Wroclawi. Keď prišiel čas objednať si jedlo, spýtal som sa čašníčky, aké miestne špeciality nám ich kuchyňa ponúka. Jednoznačne odporučila "żur" - teda polievku żurek (čítaj žurek). Je to veľmi chutná a aj sýta kyslá polievka, ktorá sa varí zo žitného zákvasu a v ktorej nesmie chýbať špeciálna poľská biela klobáska (prípadne kúsky údeného mäsa) a rozštvrtené na tvrdo uvarené vajíčko. Receptov na żurek je v Poľsku "milión" - každá oblasť, každá dedinka, ale aj každá domácnosť má svoj recept, na ktorý nedá dopustiť. So żurkom je to v Poľsku asi tak, ako u nás s kapustnicou alebo s fazuľovou polievkou. Żurek, ktorý nám obsluha naservíovala spolu s tmavým chlebom, bol vynikajúci: kyslý akurát, hustý primerane, v porcii bolo bielych klobások požehnane a vajíčko bolo uvarené na tvrdo tak, aby sa žĺtok dal v polievke rovnomerne rozmiešať. Veľká porcia poľskej špeciality nás dobre zasýtila. Ako predjedlo k hlavnému chodu sme zvolili ďalšiu poľskú špecialitu - śledźe, teda slede, podávané s rôznymi omáčkami. Čašníčka doniesla každému veľký tanier a na ňom štyri filety zo sleďov, každý zaliaty inou omáčkou: pikantnou, smotanovou, bylinkovou a horčicovo-medovou. Bola to taká pochúťka, že som sa pevne rozhodol, že si ju dám aj na druhý deň - a aj sa tak stalo. Prišiel čas na hlavný chod - a opäť sme premýšľali, akú špecialitu ochutnáme. Študujúc jedálny lístok, padol nám pohľad na golonku. Niektorí z nás vôbec netušili, čo to tá golonka je, a preto sme sa spýtali čašníčky. Boli sme prekvapení, keď si dievčina so smiechom pobúchala po kolene a po boku - pretože golonka je koleno. V našom prípade išlo o veľký kus pečeného bravčového kolena. Lenže - lenže, nasýtení polievkou s chlebom a sleďmi v omáčkach opäť s chlebom, usúdili sme, že trištvrtekilovú porciu golonky nezvládneme, akokoľvek vynikajúco pokrm vyzeral. (Ako vyzeral - to sme videli celkom náhodou, pretože veľkú pečenú golonku, z ktorej trčali masívne kosti, doniesla obsluha k vedľajšiemu stolu.) A tak sme si objednali na váhu menšie porcie - chutné vyprážané rezne so zemiakmi a šalátom. Neskorý obed sme potom zapili výborným poľským pivom Żywiec.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Nasýtení a oddýchnutí sme vykročili smerom na Plac Wolności - teda na Námestie slobody, kde sa po zotmení, o 21. hodine, mal začať koncert Davida Gilmoura v rámci jeho aktuálneho turné s nátvom Rattle That Lock Tour 2015 / 2016. Gitarového a skladateľského geniálneho virtuóza vo Wroclawi sprevádzal okrem jeho skupiny aj veľký orchester pod taktovkou Zbigniewa Preisnera a famózny poľský klavírista Leszek Możdżier. Koncert, ktorý aj s krátkou prestávkou trval takmer tri hodiny, bol úžasný. Lístky naň boli vďaka internetovému predpredaju vypredané za niekoľko hodín. Vynikajúci a neopakovateľný umelecký zážitok si nenechalo ujsť vyše 26 000 návštevníkov nielen z Poľska, z Českej republiky a zo Slovenska, ale aj z Ruska, Nemecka, Francúzska a dokonca aj z Mexika a z niektorých krajín Južnej Ameriky. David Gilmour odohral niekoľko skladieb z jeho najnovšieho - v poradí štvrtého sólového albumu s názvom Rattle That Lock, ktorý vyšiel v polovici septembra 2015. A potom sa to začalo - na rad prišli osvedčené "staré" (ale nikdy nestarnúce!) hity z éry Pink Floyd: One Of These Days, Wish You Were Here, Money, Time, Shine On You Crazy Diamond, Run Like Hell, Comfortably Numb..., ale aj skladby z obdobia Pink Floyd bez Rogera Watersa a niektoré skladby z predchádzajúcich sólových albumov Davida Gilmoura. Zoznam skladieb, aj s možnosťou ich prehrania si, nájdete tu. Zvuk na koncerte bol vynikajúci, osvetlenie a svetelné efekty neopísateľné, nechýbala ani zadná projekcia filmov a videoklipov do okrúhleho plátna, lemovaného pohyblivými reflektormi, ktoré je pre koncerty Pink Floyd a Davida Gilmoura príznačnou aj neodmysliteľnou súčasťou. Koncert bol tak výborný a úchvatný, že sa ani nedá opísať. Napokon - veď ako opíšete hudbu, obraz, svetlá? Asi nijako. Keby len to. Ja osobne ako veľký fanúšik Pink Floyd už oddávna nepovažujem diela Pink Floyd a sólistov skupiny za púhu hudbu, ale radím ich do kategórie umenie, presnejšie komplementárne umenie, pretože albumy skupiny alebo jej sólistov predstavujú do seba zapadajúce a dopĺňajúce sa diela. Hudba a texty často tvoria konceptuálne umenie (napr. albumy The Dark Side Of The Moon, Animals, The Wall, The Division Bell a i.) a k nim sú rovnocenne ako doplnkové radené obaly albumov, vizualizácie propagačných materiálov a napokon aj scénické stvárnenie koncertov, prebohatých na svetelné aj trojrozmerné efekty, na spomínané projekcie či už v kruhovom plátne (Pink Floyd a David Gilmour), na pozadí scény (Roger Waters) alebo priamo na priečelí obrovskej steny (Roger Waters). Kto zažil, videl a počul aspoň jeden koncert Pink Floyd alebo sólistov skupiny, určite mi dá zapravdu. 

Koncert sa skončil krátko pred polnocou a my sme sa pomaly poberali do hotela Lothus. Aké veľké bolo naše prekvapenie, keď sme zistili, že centrum mesta ešte žije a mnohé kaviarne či pivárne majú stále otvorené. Akoby aj nie - poľskí podnikatelia nezapreli v sebe obchodného ducha a vediac, že z koncertu potiahnu davy ľudí, oželeli jednu takmer celú noc a nechali otvorené. Nečudo, že sme v krásnych, novotou voňajúcich tričkách z koncertu zapadli na terasu najbližšieho podniku a dali sme si pár pív. Na hotel sme prišli ani nie dve hodiny pred svitaním. Jeden krásny dlhý wroclawský deň bol za nami a ďalšie pred nami.

Wroclaw, hlavné námestie - v popredí sklenená fontána.
Wroclaw, hlavné námestie - v popredí sklenená fontána. (zdroj: Foto Martin Droppa)
Centrum Wroclawi.
Centrum Wroclawi. (zdroj: Foto Martin Droppa)
Biele divadlo na jednom z wroclawských námestí.
Biele divadlo na jednom z wroclawských námestí. (zdroj: Foto Martin Droppa)
Wroclawské tango v bielom.
Wroclawské tango v bielom. (zdroj: Foto Martin Droppa)
Ulica s pekným a tajuplným názvom.
Ulica s pekným a tajuplným názvom. (zdroj: Foto Martin Droppa)
Symbolom Wroclawi sú škriatkovia - škreti - pretláčajúci sa s kamennou guľou.
Symbolom Wroclawi sú škriatkovia - škreti - pretláčajúci sa s kamennou guľou. (zdroj: Foto Martin Droppa)
Na wroclawskom blšom trhu I.
Na wroclawskom blšom trhu I. (zdroj: Foto Martin Droppa)
Na wroclawskom blšom trhu II.
Na wroclawskom blšom trhu II. (zdroj: Foto Martin Droppa)
Na wroclawskom blšom trhu III.
Na wroclawskom blšom trhu III. (zdroj: Foto Martin Droppa)
Poľský futbalový fanúšik.
Poľský futbalový fanúšik. (zdroj: Foto Martin Droppa)
Detail vonkajšej výzdoby na Katedrále svätého Jána Krstiteľa.
Detail vonkajšej výzdoby na Katedrále svätého Jána Krstiteľa. (zdroj: Foto Martin Droppa)
Moja obľúbená fototéma - pohľady do výkladov a odrazy v nich.
Moja obľúbená fototéma - pohľady do výkladov a odrazy v nich. (zdroj: Foto Martin Droppa)
Podvečer na wroclawskej hlavnej železničnej stanici.
Podvečer na wroclawskej hlavnej železničnej stanici. (zdroj: Foto Martin Droppa)
Je to jasné - hurá, ideme na koncert Davida Gilmoura.
Je to jasné - hurá, ideme na koncert Davida Gilmoura. (zdroj: Foto Martin Droppa)
Wroclawské Námestie slobody bolo deň pred koncertom uzavreté.
Wroclawské Námestie slobody bolo deň pred koncertom uzavreté. (zdroj: Foto Martin Droppa)
Koncert Davida Gilmoura sa začal. Ospravedlňujem sa za nižšiu kvalitu fotografií - koncert som fotil na starý model čierneho  iTelefónu.
Koncert Davida Gilmoura sa začal. Ospravedlňujem sa za nižšiu kvalitu fotografií - koncert som fotil na starý model čierneho iTelefónu. (zdroj: Foto Martin Droppa)
Zo skladby Money I.
Zo skladby Money I. (zdroj: Foto Martin Droppa)
Zo skladby Money II.
Zo skladby Money II. (zdroj: Foto Martin Droppa)
David v modrom.
David v modrom. (zdroj: Foto Martin Droppa)
Zo skladby One Of These Days - pôvodný "videoklip" zo sedemdesiatych rokov, súčasná koncertná rarita.
Zo skladby One Of These Days - pôvodný "videoklip" zo sedemdesiatych rokov, súčasná koncertná rarita. (zdroj: Foto Martin Droppa)
David v detailnom zábere kamery.
David v detailnom zábere kamery. (zdroj: Foto Martin Droppa)
Koncert hral veľkým množstvom farieb a farebných impresií.
Koncert hral veľkým množstvom farieb a farebných impresií. (zdroj: Foto Martin Droppa)
Osvetlenie, tak typické pre koncerty Pink Floyd a Davida Gilmoura.
Osvetlenie, tak typické pre koncerty Pink Floyd a Davida Gilmoura. (zdroj: Foto Martin Droppa)
Nechýbalo ani úchvatné laserové predstavenie.
Nechýbalo ani úchvatné laserové predstavenie. (zdroj: Foto Martin Droppa)
Momentka pred koncom koncertu.
Momentka pred koncom koncertu. (zdroj: Foto Martin Droppa)

Viac mojich fotografií - nielen z Francúzska či z Poľska - nájdete v mojej galérii na G+.

Martin Droppa

Martin Droppa

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  816
  •  | 
  • Páči sa:  3x

Novinár, reportér, fotoreportér s viac než 35-ročnou praxou: Liptov, SME, Hospodárske noviny, Formát, .týždeň; prevažne "na voľnej nohe." Mám rád literatúru, film, umenie, hudbu, prírodu, históriu II. svetovej vojny, objavovanie, Francúzsko, Poľsko a Sever. Som veľmi veľkým fanúšikom skupinyPink Floyd --- link.Na SMEblog blogujem od 2. 9. 2016.Žijem v Liptove.Kontakt: droppa.martin zavináč gmail.comMôj blog na webe Denníka N:Martin Droppa - Blog N --- link.Nájdete ma i v sieti Facebook:Martin Droppa --- link.Autor mojej profilovej fotografie:© Foto: Matúš Mydliar. Zoznam autorových rubrík:  fotografie ~ reportáž, žánrovéfilmy a kinematografiahudbafotografienezaradenévýtvarné umenieliteratúrasúkromnémoja poézianovinárske žánremoja próza

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu